Könyvbemutató: Magyar Filmek 1896-2021 – beszélgetés Murai András filmtörténésszel

Kovács Kornélia

Könyvbemutató: Magyar Filmek 1896-2021 – beszélgetés Murai András filmtörténésszel

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar Pedagógiai és Pszichológiai Intézet – Szombathely szervezésében március 22-én könyvbemutatót tartottunk a Levéltár Pável Ágoston emlékszobában.

Vendégünk Murai András filmtörténész volt, aki a Magyar Filmek 1896-2021 lexikonsorozat második kötetének társszerkesztője. A beszélgetés folyamán az érdeklődők betekintést kaphattak egy ilyen nagy volumenű kutatói munka részleteibe. A könyv célja, az informatívértelmezést segítő, műközpontú alkotás volt, ami által az alkotásokon keresztül rajzolódik ki a magyar Film. A mű jelenleg a legteljesebb filmtörténeti gyűjtemény, amely kronológiai sorrendben vonultatja fel a hazai filmszakma meghatározó remek műveit.

A könyvbemutató során a hallgatóság megtudhatta, mi alapján kerültek kiválasztásra a lexikon. szerű „kézikönyv”-et alkotó filmek. Felmerült az is, hogy nincs objektív mérce, mérték arról, miért tartunk egy filmet jónak. Talán azért tartunk jónak egy filmet, mert nem is elsősorban a téma, hanem a megvalósítás, az izgalmas formavilág vívja ki a közönség tetszését.

A családias hangulatú beszélgetés alatt az érdeklődők is több kérdéssel fordultak a szakértőhöz, az eseményt ikonikus filmrészletek vetítésével zártuk.